logo(1)

cert

Szpital przyjazny

Pacjentowi i środowisku

szukaj:

szpital z lotu ptaka


 

 

 

 

 19.05.2013r.
DZIEŃ DAWCY SZPIKU
w Ostrowi Mazowieckiej

W niedzielę 19 maja 2013r. w naszym mieście zorganizowaliśmy we współpracy z Fundacją DKMS Polska – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska z siedzibą w Warszawie przy ulicy Altowej 18 „Dzień Dawcy Szpiku”. Fundacja reprezentowana była przez Koordynatora Pana Rafała Młodzikowskiego i Panią Kingę Kondracką.

Patronat Honorowy nad akcją objęło Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej oraz Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej.

Rejestracja potencjalnych dawców odbyła się w Przychodni Zdrowia SPZZOZ przy ul. Okrzei 8 w godzinach 1000 -1700 .
Akcja cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem wśród naszych mieszkańców. Pierwsze chętne osoby pojawiły się już przed godziną dziesiątą.

ZAREJESTROWANO 118 POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za okazanie wielkiego serca.

Szczególne podziękowania kierujemy do młodzieży grupy PaT (Profilaktyka a Ty) działającej przy Miejskim Domu Kultury w Ostrowi Mazowieckiej, która zajęła się rozwieszaniem plakatów i rozdawnictwem ulotek. Dziękujemy także Paniom Pielęgniarkom i Paniom Rejestratorkom z SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej, które zajmowały się pobieraniem krwi oraz wypełnianiem ankiet.
Wszyscy przyczynili się do wielkiego sukcesu, jakim jest pozyskanie tak dużej, jak na nasze miasto liczby potencjalnych dawców.

Mamy nadzieję, że w przyszłości, gdy będziemy organizowali podobne akcje mieszkańcy naszego miasta i powiatu również nie zawiodą.
 

 

 

Informacja Prasowa


W Polsce, co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka.Wielu chorych zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza Dni Dawcy, podczas których wszystkie zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.

Bazując na wsparciu finansowym oraz ponad dwudziestotrzyletnim doświadczeniu Fundatora DKMS Polska, czyli DKMS Niemcy, od początku działalności udało nam się przebadać i zarejestrować
w bazie Fundacji ponad 321 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 469 osób dało szansę na nowe życie Pacjentom.
Zarejestrowanie jednego potencjalnego dawcy w bazie DKMS Polska, w tym badanie cech zgodności tkankowej, wynosi 250 zł (oznaczane są antygeny A, B, C oraz DRB1* na poziomie wysokiej rozdzielczości). Podczas akcji rejestracji potencjalnych dawców w czasie ‘’Dnia Dawcy Szpiku w Ostrowii Mazowieckiej’’ Fundacja DKMS Polska ma nadzieję zarejestrować ponad 100 potencjalnych dawców szpiku, których przebadanie to koszt ponad 25000 zł. Koszty te nie są niestety pokrywane przez Ministerstwo Zdrowia, więc Fundacja DKMS Polska finansuje je ze środków własnych. Dzięki darowiznom od firm i osób fizycznych, także wpłaty z 1% podatku, Fundacja DKMS Polska będzie w stanie przebadać dawców zarejestrowanych podczas akcji w Ostrowii Mazowieckiej. Każda złotówka przekazana na konto DKMS będzie ogromnym wsparciem dla Fundacji.
Jako jedyna organizacja rejestrująca potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu ze śliny. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego DKMS, tak jak z krwi, oznacza cechy zgodności tkankowej.
Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
Data: Niedziela, 19 maja 2013r
Godziny: 10.00-17.00
Miejsce: Przychodnia Zdrowia SPZZOZ
Adres: Ul.Okrzei 8, Ostrów Mazowiecka

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,
Kontakt:- Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska
 

 

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

1. Dlaczego w Polsce nadal tak mało ludzi decyduje się na to by zostać dawcą szpiku?
Przede wszystkim wynika to z niewiedzy. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narażają swoje. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego. Duża strzykawka, zastrzyk w kręgosłup i paraliż. Tymczasem jest to nieprawda. Drugim czynnikiem są oczywiście finanse. Badania potencjalnych dawców kosztują i nie są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia, tylko ze środków własnych Fundacji (darowizny od instytucji i osób prywatnych).

2. Jakie ludzie najczęściej mają obawy?
Z doświadczenia wiemy, że Cii którzy chcą pomóc innym, obawiają się przede wszystkim o własne zdrowie i życie. A tak naprawdę zostanie dawcą szpiku, to jedyne bycie dawcą, które nie wiąże się z oddaniem czegoś kosztem nas samych – tak, jak to jest w przypadku oddania nerki, czy wykorzystania narządów w przypadku stwierdzenia śmierci klinicznej dawcy.
Ludzie, którzy chcą zostać dawcami szpiku obawiają się, że będzie związane to z kosztami. Na etapie rejestracji i badania materiału genetycznego w celu określenia cech zgodności antygenowej, na podstawie, których poszukuje się zgodnego genetycznie bliźniaka dawca nie ponosi kosztów badania. Jeśli oczywiście ktoś może wesprzeć Fundację i oprócz rejestracji pokryć koszty badania, to jesteśmy bardzo wdzięczni. Natomiast wsparcie finansowe nie jest warunkiem dokonania rejestracji.
Na etapie pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku z talerza kości biodrowej dawca nie ponosi żadnych kosztów. Zwracane są wszystkie koszty dojazdu do kliniki, ewentualnego pobytu w hotelu, koszty nieobecności w pracy, ewentualne koszty opieki nad dziećmi w czasie zabiegu, etc. Należy pamiętać, że zostanie dawcą jest wolontaryjne i ustawowo nie może być z tego tytułu pobierane wynagrodzenie, zwracane są natomiast wszelkie koszty poniesione przez dawcę.

3. O czym powinna pamiętać osoba, która decyduje się na to by dołączyć do bazy i zostać potencjalnym dawcą?
Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja, którą podejmujemy na całe życie. Należy pamiętać o tym, że rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4ml krwi bądź wymazu z policzka nie boli, ale kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu być może, można uratować życie. Jest to moment, w którym możemy zrezygnować. Ale chyba lepiej nie rejestrować się, jeśli miałoby się okazać, że wśród prawie 19.5 000 000 dawców na świecie, to właśnie my możemy uratować komuś życie.

Istnieją dwie metody pobrania – stosowana w około 80% pobrań zarówno w Polsce, jak i na świecie to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej, druga, to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. O metodzie pobrania decyduje lekarz dokonujący przeszczepu u pacjenta. Zanim dojdzie jednak do pobrania, dawca musi przejść badania, których celem jest sprawdzenie jego stanu zdrowia, zarówno pod kątem bezpieczeństwa dla pacjenta, jak i samego dawcy. W momencie ostatecznego potwierdzenia, że może dojść do przeszczepu zarówno dawca, jak i pacjent przygotowywani są do przeszczepu. Na pięć dni przed przeszczepem pacjent dostaje chemię, która ma spowodować obniżenie jego odporności do zera, po to, aby jego organizm przyjął komórki obce. Jeśli na tym etapie dawca by się wycofał lub z jakiegokolwiek powodu nie mogłoby dojść do pobrania, a w efekcie do przeszczepu, życie pacjenta byłoby zagrożone. W przypadku pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej, na pięć dni przed pobraniem, dawca przyjmuje zastrzyki stymulujące produkcję komórek macierzystych szpiku, skąd przedostają się do krwi obwodowej, a następnie są z niej bezpośrednio pobierane. Zastrzyki robi dwa razy dziennie sam dawca, albo podskórnie poniżej pośladków, albo w brzuch. Robione są cieniutką, ok. 1cm długości igiełką, przy czym wrażenie jest takie, jak przy ukąszeniu komara. Samo pobranie komórek odbywa się na drodze tzw. Aferezy, jest to zabieg przypominający autotransfuzję. Siedzą lub leżąc mamy wbite igły jedną w zgięcie łokciowe, drugą w nadgarstek. Z przetaczanej krwi separowane są komórki macierzyste. Cały zabieg trwa maksymalnie 4 godziny, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.
Druga metoda, czyli pobranie szpiku z talerza kości biodrowej wymaga już ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej – dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.

Ważne również, żeby informować DKMS o wszelkich zmianach adresowych (chodzi tutaj o jak najszybszy kontakt), czy ewentualnych zdrowotnych, a w przypadku kobiet o ciąży i ewentualnym terminie porodu. Kobiety w ciąży mogą dokonać rejestracji, jednak kobiety spodziewające się dziecka są blokowane w bazie Fundacji na okres ciąży oraz 6 miesięcy po porodzie.

4. Dołączając do bazy dawców DKMS stajemy się potencjalnym dawcą dla pacjentów w Polsce czy na całym świecie?
Dołączając do bazy dawców Fundacji DKMS możemy zostać dawcą dla pacjenta zarówno w Polsce, jak i gdziekolwiek na świecie. Fundacja DKMS Polska zarządza pełnymi danymi osobowymi dawców, jak również danymi sensytywnymi, czyli dotyczącymi stanu zdrowia. Zbiór danych osobowych prowadzonych przez Fundację DKMS Polska wpisany jest do księgi rejestrowej w GIODO (Główny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych) pod numerem 077862. Dane dawców w postaci anonimowej (wiek, płeć, wyniki typowania antygenów HLA) są przekazywane do bazy światowej. Potencjalny dawca z Polski dostępny jest dla pacjenta z Niemiec, Australii, czy Norwegii, tak samo, jak potencjalny dawca z USA, Francji, czy też Włoch może uratować życie pacjentowi z Polski.

5. Jakie jest faktyczne obciążenie dla zdrowia dawcy, który ma „genetycznego bliźniaka” i decyduje się na oddane swoich komórek macierzystych?
Fundacja DKMS Polska ma swoje korzenie w Niemczech, gdzie działa od 24 lat. W tym czasie DKMS stał się największą bazą potencjalnych dawców na świecie liczącą ponad 3 500 000 potencjalnych dawców. Swoje komórki oddało ponad 35 000 dawców. Każdy z dawców zarejestrowanych w Fundacji DKMS jest ubezpieczony, każdy przez pięć lat od momentu pobrania jest monitorowany pod kątem stanu zdrowia. Więc tak naprawdę biorąc pod uwagę nasze 24-letnie doświadczenie oraz ilość dawców, którzy fizycznie zostali dawcami, nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że są jakieś obciążenia dla zdrowia dawcy.

6. Ilu dawców w Polsce zostało już zarejestrowanych za pośrednictwem DKMS Polska?
W ciągu prawie trzech lat naszej działalności zarejestrowaliśmy i przebadaliśmy ponad 321 000 potencjalnych dawców. To w dalszym ciągu kropla w morzu potrzebujących, ale to kolejnych 321 000 potencjalnych szans na nowe życie. 469 osób z bazy DKMS Polska oddało swoje komórki macierzyste ratując życie pacjentom zarówno w Polsce (147 osoby), jak i na świecie (322 osób). Dla porównania w Niemczech, państwie o dwukrotnie wyższej populacji jest ponad 4 500 000 potencjalnych dawców, podczas kiedy w Polsce tylko niewiele ponad 430 000.

7. Czy dawcy są ubezpieczeni?
Tak, dawcy są ubezpieczeni i to już w momencie dokonywania rejestracji. Podczas rejestracji każdy dawca jest ubezpieczony na kwotę 50 000 Euro, a w momencie zapytania o dawcę i uruchomienia procedury pobrania komórek macierzystych bądź szpiku każdy dawca ubezpieczony jest na kwotę 150 000 Euro.
 

 

O szpitalu   |   Usługi  |   Informacje   |   Publikacje   |   Kontakt   |   Zamówienia Publiczne   |   BIP 

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej

Administracja witryną InfaMed

              Projekt, CMS, hosting - Maxus Net Communications 2007

statystyka