cert

Program profilaktyki Gruźlicy

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie- prątek gruźlicy i nadal stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludności całego świata.Choroba przenosi się podczas kaszlu, kichania, odksztuszania( prątki wydalane są wraz z kropelkami śluzu). Liczba nowych zachorowań w niektórych województwach ciągle wzrasta, dlatego bardzo istotne jest wczesne wykrycie choroby i natychmiastowe leczenie.Zadanie to ma spełniać program profilaktyki gruźlicy realizowany przez pielęgniarkiśrodowiskowe lub rodzinne, we współpracy z lekarzem rodzinnym na podstawie umowy z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.

Kto powinien skorzystać z programu ?
Program adresowany jest do osób dorosłych, które nie chorowały na gruźlicę , ale miały kontakt z osobami chorymi na gruźlicę , a także  do osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, obciążonych długotrwałą chorobą, uzależnionych od tytoniu, narkotyków i bezdomnych.

Na czym polega program
Pielęgniarka POZ przeprowadza ankietę-wywiad w celu oceny stanu zagrożenia gruźlicą płuc oraz w razie potrzeby skierowania do dalszej opieki medycznej ( wykonanie koniecznych badań diagnostycznych, leczenia). Ankieta jest poufna, zawiera pytania dotyczące między innymi ewentualnego kontaktu z osobami chorymi, warunków mieszkaniowych, bytowych i narażenia na czynniki szkodliwe, dolegliwości typu przewlekły kaszel, krwioplucie, duszność, nawracające zakażenia układu oddechowego czy gwałtowna utrata masy ciała.